top of page

МИСТЕЦТВО ТАЙСЬКОГО МАСАЖУ

Королівство Таїланд - таємнича і прекрасна країна - знаходиться в самому центрі Південно-східної Азії між Індією і Китаєм. Таїланд або, як його називали до 1939 року, Сіам, є однією з самих екзотичних країн. Тайці називають свою країну "Миангтай", що в перекладі означає "Країна вільних", оскільки це єдина країна в Південно-східній Азії, яка ніколи не була нічиєю колонією. Крім того, Таїланд - це "Країна усмішок", бо життєва філософія тайців "санук" припускає сприйняття кожної миті життя, як величезній радості. Найголовніша риса тайської вдачі - це, закладене в релігії буддиста, відчуття пошани до всього живого та єднання з ним.

 

Ми хочемо розповісти Вам про традиційний тайський масаж, який зародився в Індії, але основний свій розвиток одержав в Таїланді. Його історія бере початок від розповсюдження буддизму, якому 2500 років. Батько-засновник цієї практики - Дживака Кумарбхаша - був знаменитим йогом, лікарем і дотримувався традицій лікування Аюрведи. Майстерність цілителя і хірурга набула такої популярності, що його запрошували лікувати королів і принців, але найвідомішим з тих, про кого піклувався Дживака, був його близький  друг - Будда.

 

Тайський масаж протягом сторіч розвивався в монастирях буддистів, де проявляли увагу до здоров'я і простих людей. Єдиним місцем, де навчали майстерності масажу  був храм(ват). Найвідоміший з них - Ват По в Бангкоку - Центр Традиційної Тайської Медицини і Масажу, який готує висококваліфікованих фахівців і до тепер. Тайський масаж, разом з лікуванням травами і медитацією, - це найдавніший метод традиційної тайської медицини, плід тайської культури з її особливою філософією. Цьому не можна навчиться, не проникшись глибоким світоглядом буддиста. Він недоступний у пізнанні європейців. Це точка зору західних лікарів, що осіли в Таїланді, які вчилися ремеслу традиційного тайського масажу декілька років в монастирі. Копія завжди гірша від оригіналу. Майстерство масажу передається тайцями з  покоління в покоління.

 

Тайська система вимагає щиро добрих відносин між масажистом і пацієнтом. В  основі  лежить рід універсальної енергії, представленої в двох протилежностях, доповнюючих один одного, - Інь і Ян. Як у всій неосяжності Всесвіту, так і в різноманітних точках людського організму, Інь і Ян повинні знаходиться в строгій рівновазі. Мета практики тайського масажу полягає головним чином в тому, щоб привести організм до цього гармонійного стану, швидко досягнувши як глибокого розслаблення, так і інтенсивної притоки життєвих сил.

 

Фундамент тайського масажу будується на теорії того, що через тіло проходить безліч невидимих енергетичних ліній, на яких розташовані важливі акупунктурні точки, які відповідають за роботу внутрішніх органів і систем організму. Через них, як через своєрідні "вікна", в людину вливається життєва енергія. Закупорка цих точок приводить до енергетичної блокади - порушенню рівноваги і виникненню різних захворювань. Професійний масажист, впливаючи на енергетичні точки і лінії, відновлює потоки “прани" (згідно філософії йоги - життєвої енергії) і сприяє лікуванню. Тайський масаж об'єднує в єдине ціле техніку трьох терапій: лінійного масажу, глибинного масажу м’язово-сухожильних мередіанів і мануальній терапії з елементами йоги, за допомогою яких розкривається енергетична система людини. Ще одна назва тайського масажу - "йога-масаж". Саме через м'яке розтягування і масування енергетичних ліній по методу тайського йога-масажу, знімається напруга тіла, розкриваються енергетичні канали організму, що активізує кровообіг, сприяє розслабленню м'язів, підвищуючи їх еластичність, стимулюється обмін речовин в кровоносних і лімфатичних судинах, підвищується їх тонус, поліпшується рухливість суглобів, виводяться токсини і шлаки з організму, при цьому також скорочується ризик утворення тромбів і закупорки судин, підвищується і зміцнюється імунітет організму в цілому. Традиційний тайський масаж, який проводиться справжнім тайським фахівцем, відновлює і нормалізує роботу органів і систем організму, укріплює і омолоджує тіло, а масаж рук і ніг, де знаходяться більше 60 акупунктурних точок, є профілактикою і лікуванням багатьох захворювань: проходять болі в поясниці, менше мучить артрит, головні болі, проблеми з травленням, нездужання, викликані стресом...

 

Масаж проводиться на спеціальних матах, виготовлених із соку каучукового дерева. Пацієнт одягає легкий одяг з натуральної тканини. Масла при традиційному тайському масажі не використовуються. Під час сеансу, який триває 1-2 години, потрібно бути максимально розслабленим, повністю довіриться масажисту. Масаж виконується технікою плавного розтягування м'язів, суглобів, хребта, сухожиль, натискання всією долонею і передпліччям на рефлекторні зони і лінії мередіанів. При масажі ніг і стоп використовується також спеціальна паличка. Все це сприяє зняттю стресу, нервової напруги, поліпшенню сну, роботи шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, збагаченню киснем органів і тканин, що добре позначається на роботі серця і мозку людини (профілактика інфарктів та інсультів). Як такого поняття "курс тайського масажу" не існує. По можливості, його рекомендується робити щодня (або через день) для підтримки балансу всіх органів і систем. У Таїланді це свого роду щоденний моціон - для продовження життя, підвищення тонусу, зняття напруги і збереження здоров'я на довгі роки.

 

Чи є протипоказання? Існують звичайні протипоказання до тайського масажу, загальні і для багатьох інших форм масажної терапії: при серйозних серцево-судинних захворюваннях і високому артеріальному тиску (на момент процедури масажу); при онкологічних захворюваннях; остеопорозі (захворюванні, при якому кістка ламається, але нова кісткова тканина не наростає); при ревматоїдному артриті (запалення суглобів, що викликає їх деформацію і скутість); при шкірних захворюваннях (не масажується уражена поверхня); в період вагітності і лактації; при запущеному тромбофлебіті (масажуються навколишні тканини, для поліпшення місцевого кровообігу); післяопераційній період; при гемофілії – вродженній  хворобі, при якій не згущується кров. І все-таки, тут доречний вислів відомого фахівця з масажу Енріке Кастеллі Гарсіа, який називає традиційний тайський масаж  мистецтвом: "Хіба комусь протипоказано тепло людських рук? Якщо в будинку закриті двері, ми відкриваємо її ключем, якщо зламався ключ, можна відкрити вікно. Так само з масажем: якщо не можна працювати на ногах, то можна працювати на голові, не можна на голові, можна на стопі. Допомогти ближньому своєму, підібрати ключ до організму, знайти першопричину хвороби - ось основне завдання масажиста."

І лише  тайські майстри блискуче справляються з цим завданням!

bottom of page